Infolinia PON - PT:10:00-15:00
2022-07-29

Zabawy i gry na urodziny dziecka – 20 niesamowitych pomysłów

Przyjęcie urodzinowe to dzień, na który czekają mniejsze i większe dzieci. Rodzice natomiast dokładają starań, by był to czas spędzony na beztroskiej zabawie w otoczeniu wyjątkowych dekoracji oraz oczywiście wypełniony szeregiem rozmaitych atrakcji. Z pewnością wybór motywów, kolorystyki oraz samych rozrywek zależy od wielu aspektów. Są osoby, które organizują imprezę w domu czy też w ogrodzie. Inni stawiają na popularne place zabaw, które często przygotowują całą spersonalizowaną ofertę, a jeszcze inni decydują się na miejsca, w których dzieci mogą skorzystać z licznych aktywności. Niezależnie od tego, na co się zdecydujecie, warto poza menu przygotować również różnorodne zabawy na urodziny, które pozwolą zająć maluchy czy starszaki przez dłuższą chwilę, będą dla nich atrakcyjne i sprawią dużo radości przede wszystkim głównemu zainteresowanemu – wszak to przyjęcie przygotowuje się przede wszystkim dla jubilata.
 

Zabawy i gry na urodziny dziecka – 20 niesamowitych pomysłów

 

Z perspektywy maluchów to właśnie zabawy dla dzieci na urodziny są najważniejsze, a menu czy dekoracje stają się sprawą drugorzędną. Przecież chodzi o to, by spędzić czas z rówieśnikami i by każdy element kinderbalu wywoływał uśmiech, stawał się okazją do rywalizacji czy też twórczego spędzania czasu wolnego. I dlatego do planowania imprezy warto podejść z perspektywy pociech, a nie dorosłych. To zabawy na urodziny dla dzieci są kluczowe, a nie planowanie ozdób czy też przygotowywanie smakołyków. Warto poświęcić trochę czasu i przygotować scenariusz przyjęcia. Z pewnością powinien on uwzględniać oczekiwanie dziecka, wiek gości, miejsce, gdzie planujecie imprezę, a nawet porę roku. Warto też uruchomić kreatywność, choć oczywiście na liście propozycji nie brakuje zabaw, które angażują kolejne pokolenia. Pomysłów nie powinno zabraknąć, a już prosta selekcja pozwala wybrać ulubione gry – do domu i do ogrodu, dla młodszych i tych nieco starszych. Przygotowaliśmy dla was zestawienie najpopularniejszych opcji, by zainspirować was do zorganizowania najlepszych urodzin w sezonie, które dziecko będzie długo wspominać. Przygotuj więcej atrakcji, bo najgorszym wrogiem was wszystkich będzie po prostu nuda.
 

Ponadczasowe gry ruchowe

Zabawy na urodziny w domu lub w lokalu mogą świetnie rozruszać towarzystwo. Sprawdzą się klasyczne propozycje takie jak ciuciubabka, gorące krzesła czy też „gąski, gąski do domu”. Praktyka pokazuje, że to nie tylko opcje dla maluszków, bo i starszaki czy dorośli chętnie ulegają tego typu aktywnościom, przy których jest dużo śmiechu i odrobina rywalizacji, a tak naprawdę nie potrzeba dodatkowych atrakcji.
 

Może wyścig?

Wystarczy kilka przeszkód, by stworzyć niesamowity tor przeszkód. Tego typu aktywne urodzinowe zabawy nie tylko pozwolą spożytkować nagromadzoną energię. Dzieci mogą również rywalizować parami, skakać w workach, a także zdobywać w czasie biegu kolejne rekwizyty. Warto przy tym pamiętać, by jasno określić zasady, mieć gwizdek, oznaczyć start i metę. Profesjonalny wyścig z pewnością będzie sprawiać radość wszystkim, a na zakończenie medale, puchary czy też dyplomy.
 

Wyjątkowe przebrania

Wystarczy kilka rolek papieru toaletowego, by zrobić przebranie mumii. Poza tym świetnie do takich prac ze scenografią czy kostiumami będą się nadawać stare gazety czy szary papier, a zabawy urodzinowe dla dzieci mogą się dzięki temu otrzeć o teatr i staną się bardzo ciekawym elementem grupowej aktywności. To także świetny trening umiejętności manualnych, a także rewelacyjny element sesji zdjęciowych. Z pewnością takie elementy staną się ciekawą alternatywą dla modnych obecnie fotobudek. Niektórzy opiekunowie decydują się również na wprowadzenie takie atrakcji jak malowanie twarzy, co może stać się dodatkowym atutem na fotografiach z imprezy.
 

Głuchy telefon

Tego typu zabawa nie wychodzi z mody i towarzyszyła już wielu pokoleniom. Wystarczy posadzić dzieci w rządku lub w kółeczku. Każde po kolei do ucha sąsiada szepcze usłyszane zdanie. W efekcie ulega ono zniekształceniu, co wywołuje na koniec salwy śmiechu. Można również nakłonić dzieci do tego, by rysowały. W tym wariancie pierwszy maluch wykonuje pracę, której tematem jest usłyszane hasło. Pokazuje kolejnemu – ten zgaduje, co przedstawia rysunek i tworzy własny na ten sam temat. Na koniec wszyscy mogą podziwiać ewolucję oryginalnego hasła, a same prace stają się podstawą do przygotowania wystawy. Taka oryginalna dekoracja w domu z pewnością zachwyci wszystkich.
 

Zgadywanki

Dzieci je uwielbiają, a wariantów tej aktywności jest bardzo dużo. Fajne zabawy na urodziny będą więc łączyć pasje detektywistyczne oraz rozwiną zdolności logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz umiejętności manualne. Można na przykład przygotować skrzynię skarbów z przedmiotami codziennego użytku. Jeden z nich zostanie wyjęty z pudełka, a reszta dzieci musi zgadnąć, czego brakuje. Taka zabawa w detektywów z pewnością będzie wywoływać niemałe zamieszenie, ale sprawdzi się zarówno u młodszych dzieci, jak i u starszaków – bez problemu można dostosować poziom jej trudności do wieku czy też możliwości pociech. Popularnością niezmiennie cieszy się także zabawa, w które dzieci tylko za pomocą dotyku odgadują, jaki przedmiot znajduje się w pudełku.
 

Zabawy w ogrodzie i w parku

Wiosna, lato i ciepłe jesienne dni są doskonałym pretekstem, by kinderbal urządzić na świeżym powietrzu. Z jednej strony można w ten sposób ograniczyć aktywności w domu, a także otwiera się szereg możliwości, by sięgnąć po inne zabawy urodzinowe, a te bywają bardzo różnorodne, bo trawa, woda, akcesoria sportowe czy też prozaiczna piłka już otwierają szereg opcji, które byłyby niemożliwe do zrealizowania w domu. W przypadku takich imprez warto poinformować rodziców gości, że plener ma swoje prawa i ubrania mogą się nieco pobrudzić podczas zabawy w berka czy w chowanego lub też aktywności w piaskownicy. A przecież to prawdziwa frajda dla maluchów. Ogród czy park dają przede wszystkim możliwości spontanicznej rozrywki, do której wcale nie trzeba młodszych i starszych namawiać. Warto oczywiście przygotować kilka rozgrywek, by w razie potrzeby zaproponować mecz, zawody w przenoszeniu jajek czy ziemniaków na łyżce czy też konkursy urodzinowe dla dzieci, które będą zmagać rywalizację grupową czy indywidualną. Co istotne, takie zabawy można szybko zorganizować i wykorzystać to, co się ma pod ręką, więc nic tylko szaleć na świeżym powietrzu.
 

Jak widać, pomysły na zabawy urodzinowe nie muszą być ani skomplikowane ani pracochłonne. Nie bójmy się wykorzystywać tych aktywności, które pamiętamy z własnego dzieciństwa oraz ulubionych rozrywek dzieci. To, że bawią się najchętniej na przykład na przyrządach na placach zabaw czy też w piaskownicy, nie oznacza, że trzeba z tego rezygnować, bo urodziny wymagają bardziej spektakularnych wrażeń. Nic bardziej mylnego. Wyścigi parami, gra w zbijaka czy też podchody mogą być wyjątkową przygodą, a także sprawiają, że pociechy zaczynają ze sobą współpracować. W plenerze sprawdzić się może też gimnastyka, zajęcia inspirowane sztukami walki czy też bardzo popularna od kilku lat zumba. W tym wypadku można też wykorzystać przecież swoje znajomości oraz własne pasje, by pokazać maluchom, jak można się świetnie bawić. Dodatkowo rytmiczna muzyka oraz sam ruch na pewno sprawią, że endorfiny zaczną się wydzielać, a to dowód na to, że zabawa daje prawdziwą radość.
 

Urodziny w kuchni

Może ci się wydawać to dość ryzykowne, ale fantastycznym pomysłem na imprezę jest gotowanie. Możecie spędzić czas na przygotowywaniu babeczek oraz ciastek, które następnie maluchy będą dekorować. Kuchenne aktywności w pierwszym skojarzeniu z pewnością będą budzić obawy o porządek i stan ubrań dzieci, ale wystarczy uprzedzić opiekunów oraz zaopatrzyć wszystkich w fartuszki. Z drugiej strony przecież taka przygoda bardzo rozwija zmysły – węchu i smaku, a także jest okazją do doskonalenia kreatywności. To także fantastyczna motywacja, by także ćwiczyć zdolności manualne. Dla wielu dzieci taka zabawa będzie również okazją do tego, by sięgać po produkty, która w codziennej diecie ciężko przychodzą. Zadania dla dzieci na urodziny mogą na przykład koncentrować się na rozpoznawaniu owoców czy warzyw tylko po smaku i zapachu. To mogłoby być takie małe wprowadzenie z uwielbianego przez dzieci oraz dorosłych współzawodnictwa rodem z MasterChefa. Zabawy kulinarne mogą oczywiście się przenieść na aktywności plastyczne. Z ziemniaków i barwników spożywczych można wykonać pieczątki. Maluchy również malować po kartce, dużych formatach. Da się także do tego wykorzystać kolorowanki dla dzieci, a powstałe dzieła sztuki z pewnością będą zachwycać oryginalnym podejściem do tworzenia.

 

Maluszkowe malowanie. Szlaczki

 

Kulinarne urodzinowe zabawy dla dzieci to świetna opcja dla dziewczynek i chłopców. Upieczone smakołyki można więc dekorować, a nie ma nic lepszego niż autorskie propozycje na muffinkach czy też ciasteczkach. Pojawić się mogą masy we wszystkich kolorach tęczy, posypki, karteczki na patyczkach oraz bardzo modne toppery. Przy pieczeniu babeczek warto zadbać o papierowe papilotki, które nie tylko efektownie wyglądają, ale również ułatwiają jedzenie smakołyków. Przy gotowaniu nie powinna was ograniczać wyobraźnia, a kolorowe wypieki będą najlepszym zaproszeniem do słodkiego stołu. Ciasteczka w różnych formach mogą być także formą podziękowania gościom za przybycie, nagrodą, pamiątką. Tu tęczowe jednorożce, kosmiczne pojazdy czy też bajkowi bohaterowie niezmiennie są w modzie.
 

Artystyczne atrakcje w domu

Z pewnością różnego rodzaju kolorowanki dla dzieci, artykuły plastyczne, kredki, guziki, kolorowy papier, klej czy farby to elementy, które pozwolą wykreować niezwykły świat, stworzyć dekoracje, dzieła sztuki, a może nawet w ten sposób rozpocząć przygodę w teatr lub też zbudować rakietę czy kosmiczny pojazd. W Tym wypadku kilka kartonów to świetna baza do tworzenia, a z pewnością dzieci w każdym wieku docenią zarówno sam proces tworzenia, jak i późniejszą zabawę. To rewelacyjny sposób na to, by rozwijać wyobraźnię oraz udzielać się twórczo.
 

Ciekawe zadania dla dzieci na urodziny powinny angażować wszystkie dzieci. Jeśli decydujecie się na malowanie czy rysowanie, możecie nakłonić maluchy, by wspólnie stworzyły jeden ogromny rysunek. Może to być miasto, kolorowy pociąg czy też łąka pełna kwiatów i motyli. Możliwości jest sporo i warto, żeby dzieci same wybrały, co chcą stworzyć lub też wylosowały zadanie z kilku propozycji. Wówczas praca będzie też wyzwaniem. Bez problemu można kupić duże arkusze papieru na rolce. Dobrym pomysłem jest również stworzenie ściany z folii, na której dzieci mogą pracować farbami lub mazakami. Z pewnością taka ozdoba ogrodu będzie długo przypominać o najlepszych urodzinach w sezonie.
 

Zajęcia artystyczne można również przygotować z wykorzystaniem gliny, plasteliny czy masy solnej. Dzieci uwielbiają lepić, tworzyć atrakcyjne kształty, a także zabrać efekt swojej pracy do domu.
 

Gry, gry i jeszcze raz gry

Zarówno kultowe gry dla dzieci, jak i nowe propozycje wydawnicze są doskonałą bazą do zabawy. W efekcie nawet niepogoda czy też długie jesienne wieczory nie muszą się kojarzyć z nudą. Turniej planszówek, na którym zagości Chińczyk, szachy, warcaby czy Scrabble oraz inne wyjątkowe logiczne, pamięciowe czy strategiczne rozgrywki to wyborny pomysł na zabawy na imprezę urodzinową. Z jednej strony angażują wszystkich zgromadzonych, są nacechowane rywalizacją, ale z drugiej będą rewelacyjnym treningiem koncentracji, pamięci oraz budowania sojuszy. Przygotowania do gier warto rozpocząć wcześniej. Wówczas można odkurzyć domowe zapasy, zrobić zakupy, a nawet wypożyczyć atrakcyjne propozycje. Zarówno turnieje, jak i konkursy na urodziny są wyjątkowym pomysłem na to, by wszyscy bawili się doskonale. Warto zadbać więc o dyplomy, pamiątkowe medale czy też drobne nagrody, a niewątpliwie wszyscy docenią taki sposób spędzania czasu wolnego.

 

Kim jestem ekspert. Gra planszowa dla całej rodziny

 

Planszówki oczywiście często kojarzą nam się z grami rodzinnymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je także na urodzinach, szczególnie że w sklepach znaleźć można bardzo różnorodne propozycje. Ci, którzy nie przepadają za rywalizacją i nie mają ochoty na strategiczne manewry, z przyjemnością sięgną po puzzle dla dzieci. Warto wówczas na imprezę przygotować jedną dużą układankę, którą będą bawić się wszystkie dzieci. Z pewnością taka aktywność pozwoli maluchom nieco się wyciszyć po aktywnościach na świeżym powietrzu. Poza tym to jedna z ulubionych zabaw dla wszystkich – puzzle układają i maluchy, i starszaki, i dorośli – choć oczywiście zmienia się poziom trudności.

 

Puzzle 4 w 1. Kicia Kocia. Dzień

 

Dlaczego konkursy są ważne?

Przede wszystkim każda rywalizacja w pewnie sposób zachęca do aktywności. Dużą popularnością cieszą się więc zarówno drużynowe zawody, jak i te indywidualne. I choć trzeba się liczyć z emocjami, koniecznością poradzenia sobie z wygraną czy przegraną, to mądrze poprowadzone i atrakcyjne zadania będą z pewnością przyciągać dzieci w różnym wieku. Wiele zależeć będzie również od tego, co przygotujemy.
 

Wiele osób sięga na przykład po kolorowe zdrapki z zadaniami urodzinowymi. Takie mini kartoniki z zadaniami dla pociech będą przede wszystkim rozbudzać ciekawość. Od nas zależy, co pojawi się pod charakterystyczną warstwą do zdrapania. Dzieci, wykonując polecenia, mogą się lepiej poznać, a kartoniki stają się rewelacyjną pamiątką z imprezy.
 

Kalambury

Jedną z najczęściej wybieranych zabaw nie tylko na urodzinach i nie tylko u dzieci są kalambury. Tu możliwości jest wiele, a przecież chodzi o to, by drużyna zgadła hasło niezależnie od tego czy będzie ono pokazywane, czy też rysowane. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, uruchomić logiczne myślenie i nie bać się skojarzeń. Warto oczywiście pamiętać o tym, by hasła były dopasowane do wieku dzieci – ze zbyt trudnymi sobie mogą nie poradzić, a będzie to frustrujące. Poza tym zabawę w kalambury można zorganizować dosłownie wszędzie, a do rysowania wystarczy tablica lub flipchart.
 

W innej opcji śpiewamy

Bardzo często zastanawiamy się również nad tym, jakie zabawy na urodziny sprawią pociechom faktyczną radość. Warto ustalić scenariusz właśnie z nimi, a z pewnością z długiej listy podpowiedzi z łatwością wybierzecie te, które spodobają się wszystkim i będą zachęcać gości do aktywności. Nie można się więc dziwić, że na wielu imprezach króluje muzyka. Wspólne śpiewanie piosenek może mieć również formę karaoke – wystarczy podkład, mikrofon i głośnik oraz ekran, by zorganizować mini festiwal dziecięcych przebojów. Oczywiście warto ją wcześniej przygotować oraz sięgnąć po repertuar, który najmłodszym będzie znany. Tego typu aktywność niezmiennie elektryzują i sprawia, że chętnych do sięgnięcia po mikrofon i podzielenia się talentem jest całkiem sporo. Można się spodziewać zarówno solowych występów, jak i ciekawych duetów, a może nawet tańców.
 

Sesja na specjalne okazje

Choć modne są wspomniane już wcześniej fotobudki, to widać również, że wiele osób decyduje się na zatrudnienie profesjonalnego fotografa, który na imprezie wykonuje rodzinne zdjęcia oraz dokumentuje całą imprezę. Z drugiej strony można samemu sięgnąć po aparat, a nawet przygotować dzieciom urządzenia, które natychmiast drukują fotografie, a taka galeria będzie rewelacyjną pamiątką. Wówczas świetna zabawa, gry urodzinowe oraz oczywiście dekoracje takie jak kolorowe girlandy, plakaty, balony foliowe, które staną się rewelacyjnym tłem. Sesję można także zorganizować w ogrodzie, w parku czy też w wynajmowanej sali. Dodatkowe rekwizyty pozwolą także osiągnąć zabawne efekty. Pojawić się mogą okulary, korony, kapelusze czy chmurki, w których wpisać można dowolny tekst.
 

Kolorowe balony

Oczywiście najważniejszą dekoracją na urodzinach niezmiennie są balony. To efektowna i dość tania ozdoba, która dodatkowo może być idealnym tłem do zabawy. W sklepach znaleźć można rozmaite propozycje. Hitem są balony na hel, te foliowe dostępne w różnych kształtach, a także przezroczyste wypełnione konfetti. Do zabawy najlepsze będzie zestaw kolorowych balonów lateksowych. Można namówić dzieci do tego, by nadmuchały dodatek, a następne samodzielnie go udekorowały. Najlepiej będą się prezentować twarze z rozmaitymi minami, wyrażające emocje, co zapewni atrakcje na urodziny dziecka w domu. Można oczywiście balony ozdobić uszami, nosem czy też włosami. Taka oryginalna dekoracja na przyjęciu będzie wyjątkowym tłem imprezy oraz zdjęć.
 

Balonowy taniec

Balony można również wykorzystać do innej zabawy. W tym wypadku rewelacyjnie sprawdzą się propozycje z konfetti. Wystarczy je umieścić między brzuszkami lub głowami tańczącej pary oraz puścić muzykę. Takie konkursy dla dzieci na urodziny sprawiają, że wszyscy się świetnie bawią, a zasady są na tyle jasne, że nikomu nie sprawiają trudności. Jeśli balon spadnie na podłogę, to ta para po prostu odpada.
 

Niezastąpiona piniata

Poza balonami dekoracją chętnie wykorzystywaną na przyjęciach dla dzieci są kolorowe piniaty urodzinowe. Dostępne w różnych wariantach często sięgają po ulubione motywy jubilata. Może to być jednorożec, postać bajkowa czy też cyfra. Wewnątrz umieszcza się cukierki, batoniki i inne smakołyki. Piniatę wiesza się w dostępnym miejscu i poza tym że jest ona rewelacyjną ozdobą przestrzeni, to również staje się punktem kulminacyjnym imprezy. Chodzi bowiem o to, że ten dodatek się rozbija, a słodkości wysypują się oraz sprawiają wielką radość najmłodszym. Oczywiście w piniacie mogą się znaleźć zdrowsze smakołyki lub suszone owoce – wszystko zależy od waszej wyobraźni.

 

Piniata urodzinowa Sówka 40x30x7,5cm 1 sztuka WM-PSOW

 

Kim zostanę?

Niektóre pomysły na konkursy dla dzieci mogą być okazją do tego, by porozmawiać o przyszłości lub też zainteresowaniach. Nie chodzi o to, by bawić się w jasnowidzów, ale maluchy mogą losować pudełka z różnymi atrybutami, co będzie punktem wyjścia do tego, by puścić wodze fantazji. Niektórzy chętnie zostaliby lekarzami, inni marzą o dalekich podróżach, a jeszcze innych fascynują komputery i najnowsza technika.
 

Autoportret z…

Kolejną propozycją wykorzystującą artystyczny potencjał najmłodszych i nieco starszych jest malowanie autoportretów. Wystarczą duże kartki papieru oraz podstawowe materiały plastyczne, by odrysować kształt ciała lub też tylko twarzy, a resztę uzupełni kolega lub koleżanka. Z pewnością zwrócą oni uwagę na cechy charakterystyczne, a także sprawią, że będzie można na siebie spojrzeć z dystansu. Taka fantastyczna zabawa będzie nie lada frajdą, a powstałe prace kolejną pamiątką.
 

Warsztaty tematyczne

Szczególnie starsze dzieci i nastolatki mają już swoje pasje. Jeśli spotyka się grupa, która ma podobne zainteresowania, można im zaproponować tematyczne warsztaty. Niektórych ucieszy ścianka wspinaczkowa i zajęcia z instruktorem, inni chętnie potrenują z lokalnym piłkarzem. Poza tym prawdziwym hitem mogą być warsztaty makijażu i z pewnością nastolatki chętnie będą się bawić w salonie piękności wśród maseczek, a także kosmetyków i dodatków. Dziewczęce SPA może być wspaniałą okazją do dzielenia się sekretami, a opieka profesjonalisty pomoże budować dobre nawyki tak ważne w strefie beauty. Chłopcy mogą natomiast przepaść w warsztacie i samodzielnie wykonywać różnego rodzaju zadania związane z majsterkowaniem.
 

Przyjemne z pożytecznym

Od lat uwaga opiekunów koncentruje się na zabawkach edukacyjnych. To najlepsza opcja, by łączyć rozrywkę z nauką, rozwijać pasje czy też dokształcać się z ulubionych dziedzin. Warto więc ten trend wykorzystać także na urodzinach. Wspomniane już warsztaty mogą mieć także aspekt edukacyjny. Miłośnik ogrodnictwa czy botaniki doceni zajęcia przy sadzeniu roślin czy też rozpoznawania ziół. Można także postawić na lekcje z modelarstwa, krawiectwa czy też w planetarium. Każda z tych dziedzin jest nie tylko inwestycją w naukę, ale również w atrakcyjnie spędzony czas. Jeśli najmłodsi i nastolatki tak głośno mówią o ekologii i są zainteresowani otaczającym światem, to warto im pokazać jego tajniki.
 

Jeśli natomiast chcecie poza zdjęciami mieć pamiątkę z tych urodzin, do której będzie się wracać nawet po latach, możecie zainwestować w plakat, na którym podpiszą się wszyscy goście lub też w designerską księgę pamiątkową. W ten piękny sposób kolekcjonuje się wspomnienia.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel