2022-03-10

Jak udekorować stół na Wielkanoc?

Każde święta są okazją do spędzenia czasu w rodzinnym gronie. To inspiracja do sięgania po tradycyjne potrawy, zadbania o zwyczaje oraz skupienie się na drugim człowieku – niezależnie od tego, jak mocno religijni jesteśmy. Wielkanoc przyciąga świeżością, budzącą się do życia naturą i wyjątkową symboliką. Poza tym to radosne święta, które dają podstawę do tego, by z nową nadzieją zaczynać każdy dzień. Nic więc dziwnego, że szczególnie uważnie wybieramy dekoracje wielkanocne na stół. Pojawiają się znane motywy, spośród których prym wiodą oczywiście jajka, a w wielu domach w dalszym ciągu stawia się na rękodzieło.

Jak udekorować stół na Wielkanoc?

 

Jakie serwetki wielkanocne wybrać?

Święta poprzedzone są czasem oczekiwania. Dla katolików to okres postu i refleksji nad śmiercią i życiem. Nie da się nie zauważyć, że przygotowania mają także bardzo materialny i konkretny wymiar. Sprzątamy, robimy zakupy, gotujemy, a także wybieramy ozdoby na stół wielkanocny. Te zaskakują energetyczną żółcią i zielenią, są pełne symboliki oraz odwołują się do tradycji kościelnych i pogańskich. Dlatego właśnie Wielkanoc jest tak zjawiskowa. Bez problemu można znaleźć inspiracje, jak udekorować świąteczny stół i zadbać o klimat niezwykłych rodzinnych spotkań. Królują motywy odradzającego się życia – kurczaki i zajączki wielkanocne, świeże kwiaty, rzeżucha i kultowe pisanki. One pojawiają się na wszystkich elementach zastawy, a najlepiej można je wyeksponować na obrusie i serwetkach. Wiosenne barwy świetnie łączą się z ponadczasową bielą. Poza tym wielkim hitem są również aranżacje ze złotem z metalicznymi akcentami. Takie eleganckie serwetki wielkanocne z pewnością będą przyciągać uwagę i staną się wyjątkową ozdobą salonów rodem z klimatów glamour lub szlachetnego vintage. W nowoczesnych skandynawskich wnętrzach widać natomiast fascynację naturalnymi materiałami i stonowanymi kolorami. Tu też królują dekoracje roślinne w jak najbardziej surowej postaci.

Przygotowanie pięknej świątecznej dekoracji nie wymaga wielkich nakładów finansowych ani wielu elementów. Tak naprawdę liczy się pomysł oraz pewnego rodzaju umiar. Dlatego trzeba stawiać na pewniaki. I jeśli serwetki wielkanocne są na obrusie po prostu obowiązkowe, to warto zadbać, by nie były tylko funkcjonalnym dodatkiem, ale stanowiły również atrakcyjną i przykuwającą uwagę dekorację, która świetnie się będzie wpisywać w potrzeby oraz styl. A to podstawa, aby uzyskać niezwykły efekt. Do wyboru są wielorazowe serwetki z płótna w jednolitej kolorystyce lub też jednorazowe barwne propozycje.

Piękne kurczaki i zajączki wielkanocne

Poza obrusem i serwetkami warto postawić na wyjątkowe ozdoby wielkanocne. One tworzą wyjątkowy klimat. I tu też można puścić wodze fantazji. Samodzielnie przygotowane pisanki będą z pewnością wielką frajdą nie tylko dla najmłodszych. Miłośnicy DIY z pewnością podpowiedzą, jak ozdobić jajko styropianowe na Wielkanoc, by świetnie się prezentowało. Można wykorzystać różnego rodzaju materiały i dodatki, by rękodzieło zyskało świąteczny klimat. Samo jajko to idealna płaszczyzna na to, by wyrazić swoją kreatywność, a pisanki i zawieszki na Wielkanoc mogą pojawiać się w każdym miejscu mieszkania, a nawet na drzewach w ogrodzie. Dzięki temu cała przestrzeń zyska wyjątkowy charakter.

W szeregu rozmaitych propozycji zachwycają te, które elastycznie podchodzą do szablonów. Można więc zdecydować się na niewielkie koszyczki ustawione przy talerzach, w których znajdzie się pisanka, porcja święconki czy zajączek z czekolady. Rewelacyjnie prezentują się skorupki jajek, w których posadzona jest rzeżucha oraz kompozycje ze świeżych kwiatów w wielkim szklanym wazonie. Nie można również zapominać o świątecznej zastawie. Wiele osób ma w kredensie specjalny wielkanocny zestaw z charakterystycznymi wzorami, które od wieków towarzyszą biesiadnikom. Tego typu tematyczne talerze to prawdziwy wnętrzarski hit, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się oczywiście kolekcje dla dzieci.

Warto pamiętać o tym, że symboliczne znaczenie w czasie Wielkanocy przypisuje się przede wszystkim jedzeniu. Stąd też bogata tradycja święconki oraz przykładanie szczególnej wagi do tego, co się w koszyczku i potem na świątecznym śniadaniu znaleźć powinno. Te zwyczaje są tak istotne i uniwersalne, że nawet osoby niewierzące starają się, by na stole królowały jajka, mazurek, dobre pieczywo oraz wędliny. I choć piszemy o dekoracjach, to przecież w wielu domach nie może zabraknąć baranka z chleba obok pisanek, króliczków o świeżych kwiatów – żonkili, hiacyntów, tulipanów oraz oczywiście bazi czy zielonych gałązek bukszpanu czy wierzby. Głęboko ukryta symbolika odradzającego się życia jest w tym okresie bardzo ważna. I nie zapomnij, by do dekorowania zaangażować dzieci, dla których jest to świetna zabawa oraz okazja, by poznawać, a potem kultywować tradycję. Postaw na naturalne piękno oraz spraw, by czas spędzony przy świątecznym stole był nie tylko piękny, ale również rodzinny i pełen dobrej energii.

pixel